wtorek, 30 października 2012

Na rozgrzewkęSzaleństwo z tym śniegiem. Nieporozumienie, czy ktoś nie zamknął dachu?   Przechodnie  skurczeni do minimalnych  rozmiarów, przytuleni do przystanków tramwajowych, a  kierowcy   jakby wstrzymywali akcje życiowe do momentu, gdy silniki ich samochodów zaczną ogrzewać powietrze w autach. Tak jest co roku, a jednak  pierwsze „ataki” wywołują w nas jakiś stupor, zaskoczenie sytuacją , jakby pierwszy raz się zdarzyła. W takich chwilach myślę o  hibernacji  i o tym, by przespać do wiosny.  Ale z czasem zima powszednieje i nawet ją można polubić.


Tymczasem  na rozgrzewkę zapraszam na przechadzkę po ulicach tureckich miast. Tam koniec października to przyjemna pora , kiedy wreszcie bez chowania się przed palącym słońcem można spędzić cały dzień na świeżym powietrzu. U nas początek zimy a tam czas dojrzałych pomarańczy, mandarynek, fig i granatów, których pełno  w przydomowych  ogrodach starych dzielnic. Kwitnące krzewy i pnącza ubarwiają budynki i uliczne kafejki. Sprzedawcy przechwalają się i przekrzykują, zapraszając do kupowania  towarów. Zapach świeżo palonej kawy miesza się z aromatem mocnych przypraw  i unosi w jeszcze nagrzanym, rozbrzmiewającym gwarem powietrzu. Uliczną egzotykę potęgują nawoływania do  modlitwy płynące  z wież minaretów.


Kolorowo ubrane dziewczyny. Stambuł

Świeży sok z granatów

Na każdym kroku możesz zaspokoić głód.

Pieczone kasztany.

Egzotyczne ogrodyUlice przystrojone do narodowego święta.

Wędkowanie to narodowe hobby . Bosfor

Antalya.Przystań.
I na koniec: Sprzedawca wody - gdyby zrobiło się gorąco.

Pozdrawiam ciepło. Galla.

4 komentarze:

 1. A!!! Teraz to już wszystko wiem! - trochę szok zobaczyć o tej porze ludzi w krótkim rękawku! Ale mieliście super przerywnik w szarościach jesienno-zimowych. Buźka K

  OdpowiedzUsuń
 2. Nas Stambuł zauroczył, pomimo tego, że temperatura byłą morderczo wysoka :P A Was ?

  OdpowiedzUsuń
 3. Ale kolorowo:). Tęskno do lata!
  Nigdy jeszcze nie jadam gorących kasztanów i jestem strasznie ciekawa:).
  Buziaki!

  OdpowiedzUsuń
 4. Kochane moje, wspaniałe koleżanki, Stambuł jest w stanie zauroczyć wszystkich, którzy poszukują inspiracji, przygody, odrobinkę adrenaliny i przede wszystkim egzotyki, która jak się okazuje jest całkiem blisko. Dzień kolorowy i gwarny , noc rozświetlona, nigdy nie zasypia. Cudowne bazary, sklepiki i kafejki, może mi się uda kiedyś coś o nich napisać.
  Kasztany można upiec w piekarniku na blasze. trzeba je tylko mocno ponacinać, lub odkroić górną część skórki(około 1/4) w przeciwnym wypadku temperatura rozsadzi je jak jajko w mikrofali. może nie smakują tak wspaniale jak na ulicy, ale i tak są pyszne.
  Dzięki za wpisy i odwiedziny. Zapraszam zawsze miło mi gdy do mnie napiszecie.

  OdpowiedzUsuń