czwartek, 23 maja 2013

Skrzynka na kwiaty z motywem ludowym
Wycinanka jest jedną z ciekawszych form sztuki ludowej. Chociaż pojawiła się stosunkowo niedawno, bo w połowie XIX wieku, to w twórczości ludowej i we współczesnym designie znalazła sobie trwałe i niezachwiane miejsce. Kiedyś, wycinanki pełniły funkcję dekoracji domów na czas świąt i uroczystości, pojawiały się w oknach jako papierowe firaneczki, na ścianach jako okrągłe "gwiozdy", czy leluje- drzewka życia. Papierowe wstęgi dekorowały też półki i powały. Najczęściej wykonywane były przez kobiety, za pomocą nożyc do strzyżenia owiec. Obecnie zginęły z polskich, wiejskich domów, ale ich niezwykła, magiczna moc nie pozwala o nich zapomnieć. Sztuka ta, żyje, jest kultywowana, staje się inspiracją dla twórczości kolejnych pokoleń.
Ulubione motywy : drzewa, "baby", ptaki, pawie , konie i oczywiście koguty. Wszystkie miały swoje znaczenie i przesłanie, np. moje kochane koguty uznawane były za symbol magii, odpędzania złych mocy, tworzenia i płodności.oto motyw wycinanek kołbielskich: uproszczone sylwetki kobiet , których ręce nad głową wieńczy para kogutów. Wspaniały, ciekawy pomysł ludowego wzornictwa. Wykorzystałam go do ozdoby skrzyni kwiatowej, prostota formy była tu zaletą zarówno w samym procesie wykonania jak i w odniesieniu do ozdabianego przedmiotu.

Pozdrawiam Galla

4 komentarze:

 1. Pięknie:) Idealnie się wkomponowała w Twoją werandę:)
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za pochwałę.Pozdrawiam.

   Usuń
 2. Pięknie i delikatnie.
  Jeśli odpędzają złe moce to ja muszę ich dużo wyciąć:)
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hej , wycinanki są super, a koguty , moje ulubione, chronią przed czarami i urokami. Nikt Ci nie podskoczy. Wycinaj , pozdrawiam i dzięki za odwiedziny.

   Usuń